Skip to Content

روحانی در اجلاس وزرای علوم کشورهای غیرمتعهد:‌


رئیس‌جمهور در اجلاس علوم فناوری و نوآوری کشورهای جنبش غیرمتعهد‌ها گفت: امروز کسی نمی‌تواند ادعا کند برنامه هسته‌ای ایران غیرصلح‌آمیز است.

به گزارش نسیم صادق به نقل از فارس، حجت‌الاسلام روحانی صبح امروز (دوشنبه) در اجلاس وزیران علوم و فناوری و نوآوری کشورهای جنبش غیرمتعهد‌ها گفت: این مرکز ساختار مناسبی برای همکاری اعضای غیر متعهد با یکدیگر و همزمان با سایرکشورهای توسعه یافته و پیشرو در فناوری خواهد بود و تلاش خواهد کرد تا از طریق توسعه و بکار گیری فناوری، هم شکاف میان جوامع برخوردار و کم تر برخوردار را کاهش دهد و هم محیط مناسبتری را برای زیست بشر فراهم آورد.


رئیس‌جمهور با بیان اینکه برای فراگیری و بسط علم مرزی وجود ندارد، گفت: علوم میراث مشترک بشریت است و همچنانکه برای پیشرفت علم و فناوری، نمی توان مرزی قائل شد، گسترش و توسعه آن هم جدای از مبدا جغرافیایی، مرزهای سیاسی را به رسمیت نمی‌شناسد.


روحانی دسترسی به علوم و فناوری را از حقوق اساسی بشر برشمرد و افزود:گسترش فقر و بیکاری در کشورهای در حال توسعه ذیل یک نظام سیاسی و اقتصادی بین المللی ناکارآمد، زمینه مساعد و بستر گسترش افراط گری و خشونت را فراهم اورده است.


رییس جنبش عدم تعهد به ظرفیت های بالای علمی موجود در کشورهای عضو جنبش عدم تعهد اشاره کرد و گفت: دولت های عضو جنبش می توانند بدور از آرمان های غیر واقع گرایانه، زمینه های مشترک همکاری های علمی و فناوری را جستجو و استخراج کنند و ظرفیت های علمی قابل توجهی درون کشورهای عضو وجود دارد که می تواند با دیگر اعضا به اشتراک گذاشته شود.


روحانی اضافه کرد: تا هنگامی که ما سیاست گذاران کشور های در حال توسعه قادر به اصلاح وضعیت و برقراری حلقه مفقوده میان علوم و صنایع نشویم، فرار مغزها همچنان ادامه دارد.


رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه مردم ایران تنها به دلیل پیگیری حق مسلم خود برای دستیابی به فناوری انرژی هسته ای تحت شدیدترین فشارها قرار گرفته است، اظهار داشت: مجریان تحریم ها و کسانی که مدیریت امنیتی کردن بحث هسته ای ایران را بر عهده دارند به خوبی از اهداف دولت و مردم ایران آگاه هستند و امروز کسی نمی تواند ادعا کند که برنامه هسته ای ایران ماهیت غیر صلح آمیز داشته است.

 

روحانی افزود: رفتار سلطه جویانه کلوپ دارندگان علوم و فناوری برای ممانعت از دسترسی و ورود دیگران ، مصداق بارز تحمیل تبعیض علمی است که می تواند هر یک از کشورهای در حال توسعه را درگیر خود کند.

 

وی ادامه داد: به عنوان رئیس‌جمهور جمهوری اسلامی ایران و رئیس جنبش عدم تعهد ضمن یادآوری سخنرانی سال 2013 در مجمع عمومی سازمان ملل متحد و طرح جهان عاری از خشونت و افراط‌گری و تصویب آن تاکید کنم که هرچه کشورهای عضو جنبش عدم تعهد به قدرت‌های بزرگ و بلوک‌بندی‌های سیاسی متعهد نیستند اما تعهدی تزلزل‌ناپذیر به علوم، فناوری و توسعه کشورهای خود دارند.

 

وی با بیان اینکه علم و فناوری نه تنها از یک سو به توسعه کشورها می‌انجامد بلکه از سوی دیگر بستری پایدار و طولانی مدت برای حذف خشونت و افراطی‌گری به همراه دارد اظهار داشت: گسترش فقر و بیکاری در کشورهای در حال توسعه ذیل یک نظام سیاسی و اقتصادی بین‌المللی ناکارآمد زمینه‌های مساعد و زمینه‌های گسترش افراطی‌گری و خشونت را فراهم آورده است که اصلاح این مناسبات و حرکت به سوی توسعه پایدار در سطح جهان و ایجاد جوامع دانش‌بنیان کاهش تمایل به سلطه‌گری، افراطی‌گری و خشونت را در پی خواهد داشت. بنابراین علم و فناوری با همه ابعاد جانبی مثبت آن زمینه‌ساز صلح و امنیت خواهد بود.


حجت‌الاسلام روحانی خاطرنشان کرد: همانطور که می‌دانید جمهوری اسلامی ایران با تشخیص اهمیت علم و فناوری در توسعه همه‌جانبه بستر‌های رشد پایدار را در این مبنا فراهم آورده و امروزه با داشتن 4.5 میلیون دانشجو که 2 میلیون و 200 هزار نفر از آنان را دانشجوی زن تشکیل می‌دهد، از نظر نیروی انسانی توانا در ردیف کشورهای پیشرفته جهان قرار دارد.

 

رئیس‌جمهور ادامه داد: ایران رتبه شانزدهم علمی جهان را بر اساس مقالات علمی منتشر شده و انجام ده‌ها پروژه همچون ساخت ماهواره و ماهواره‌بر و ساخت ابر‌رایانه و تکنولوژی و دستیابی به داروهای انحصاری در کنار پیشرفت‌های تکنولوژیک هسته‌ای تنها بخشی از این دستاوردها به شمار می‌آید که شاید بتوان گفت یکی از پایه‌های موفقیت جمهوری اسلامی ایران در عرصه علم و فناوری در چند دهه گذشته نگاه عالمانه به حضور زنان در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی می‌باشد.

 

وی افزود: ما شاهد پیشتازی زنان در ورود به دانشگاه‌ها هستیم که کارایی شگرف این قشر در نانوفناوری، بیوفناوری، علوم شناختی و فناوری اطلاعات در کشور نشان می‌دهد که کشورهای عضو نمی‌توانند فرصت گرانبهای حضور زنان را در عرصه‌های علم و فناوری به دست فراموشی بسپارند.

ادامه دارد...
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.