Skip to Content

مدیرکل جهاد کشاورزی استان یزد:


مدیرکل جهاد کشاورزی استان یزد با اشاره به تولید بیش از ۳۴۸ هزار تن محصولات گلخانه‌ای در یزد، گفت: از این میزان بیش از ۲۰۰ هزار تن صادر شده است.

به گزارش نسیم صادق، سیدجمال سجادیپور مدیرکل جهاد کشاورزی استان یزد در گفت‌وگو با تسنیم، با بیان اینکه استان یزد در فلات مرکزی ایران واقع شده و یکی از استان‌های کم آب در ایران است و متوسط بارندگی در این استان حدود 70 میلی متر در سال است، اظهار داشت: با توجه به کمبود منابع آب و به ویژه سیر نزولی بارش‌ها و بروز خشکسالی در چند سال اخیر، افزایش سطح زیر کشت محصولات کشاورزی جهت افزایش تولید با چالش جدی روبرو است.

وی با بیان این مطلب که توسعه گلخانه‌ها بیش از تعداد موجود، تنها راه افزایش تولید نسبت به میزان کنونی تولید است، استفاده بهینه از منابع آب و خاک موجود و اقتصادی نمودن کشاورزی در اراضی کوچک را مهمترین راهبرد توسعه گلخانه و ایجاد اشتغال برای جوانان به ویژه  فارغ‌التحصیلان رشته‌های کشاورزی عنوان کرد.
سجادی‌پور در ارتباط با روند کشت‌های گلخانه‌ای گفت: کشت گلخانه‌ای استان یزد از سال 1374 با 500 متر مربع شروع شده و درحال حاضر بیش از 1200 هکتار سطح زیر کشت در استان یزد وجود دارد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد، توسعه 100 هکتار مساحت گلخانه‌ای در سال گذشته را بسیار حائز اهمیت و خوب دانست و در این این رابطه گفت:  این رویکرد سازمان  جهاد کشاورزی استان را به سمت کشت‌های گلخانه‌ای بیش از پیش هدایت می‌کند.
وی مجتمع "همت‌آباد" صدوق، "هرفته" مهریز، "بهشت ارنان" مهریز و "هروک" ابرکوه را مجتمع‌های گلخانه‌ای فعال سبزی و صیفی در مساحت بیش از 62 هکتار عنوان کرد.
سجادی‌پور ادامه داد:  میزان تولید محصولات گلخانه‌ای در سطح استان تا پایان سال گذشته بیش از  348 هزار  تن بوده که از این میزان بیش از 200 هزار تن صادر شده است.    
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد در ارتباط با جایگاه و اهمیت تولیدات گلخانه‌ای در استان یزد گفت:  از مجموع 77 هزار و 428 هکتار مساحت انواع محصولات باغی  در سطح استان، 264 هزار و 189 تن تولید به دست می‌آید، این درحالی است که از 1200 هکتار مساحت کشت گلخانه‌ای در سطح استان  بیش از  348 هزار تن  محصول تولید می‌شود.
وی با بیان این مطلب که مقدار محصولات تولید شده گلخانه‌ای از نظر وزنی  بیش از 32 درصد از تولیدات باغی استان بیشتر بوده، در ارتباط با ارزش کل تولید سالیانه  محصولات گلخانه‌ای در استان گفت:  از 1200 هکتار سطح زیر کشت گلخانه‌های استان،  348 هزار تن محصول خیار با قیمت فروش 1400 تومان در هر کیلوگرم برداشت می‌شود.
وی افزود: مجموع ارزش محصولات گلخانه‌ای تولید شده در استان بیش از چهار هزار و 872 میلیارد ریال است.
سجادی‌پور با بیان اینکه در سال گذشته ارزش ناخالص کشاورزی استان در بخش زراعت یک هزار و 68 میلیارد ریال و  در بخش باغبانی دو هزار و 529 میلیارد ریال بوده، تصریح کرد:  ارزش ناخالصی بخش‌های زراعت و باغبانی در سال گذشته و مقایسه آن با امسال بیانگر استفاده بهینه از منابع تولید است.
انتهای پیام/ ع
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.