Skip to Content

نوبخت در نشست خبری:


ارسال به دوستان سخنگوی دولت در نشست خبری گفت: به خاطر ندارم در جلسه‌ای در شورای امنیت ملی مصوبه‌ای مبنی بر ممنوع‌التصویر شدن رئیس‌جمهور اسبق داشته باشیم، اما اگر سخنگوی قوه قضائیه چنین حرفی را مطرح کرده حتماً مصوبه‌ای در این زمینه وجود دارد ‫و ما می‌پذیریم.‬

به گزارش نسیم صادق محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت ظهر امروز در حاشیه جلسه هیأت دولت در نشست خبری با خبرنگاران به مصوبات امروز هیأت وزیران پرداخت و اظهار داشت: گزارشی از وضعیت عمران و توسعه در استان سیستان و بلوچستان ارائه شد.

 

وی به آبرسانی و مقابله با خشکسالی و تکمیل سدها در مناطق مختلف کشور اشاره و تصریح کرد: طرح آبرسانی به شهرستان میانه و همچنین ساماندهی رودخانه زاینده‌رود، تأمین آب شرب در استان کرمان و تأمین آب زراعی آن برای حوزه آبریز نکا با توجه به سیل‌های سال‌های اخیر تسهیلاتی صورت گرفت.

 

وی همچنین به اعتبارات و تسهیلاتی برای شهرستان دشتسان اشاره کرد و گفت: مجموعاً‌ 173 میلیارد تومان با تصویب هیأت وزیران برای این امور صورت گرفت.

 

سخنگوی دولت همچنین تأکید کرد: برای تقویت صندوق بیمه کشاورزی بالغ بر 125میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شد و برای 5 استان مرزی یعنی کرمانشاه، ایلام، کردستان، آذربایجان غربی و خوزستان 50میلیارد تومان اختصاص یافت.

 

نوبخت در عین حال یادآور شد: در این جلسه استاندار سیستان و بلوچستان از چگونگی عمران و توسعه این استان گزارشی را ارائه کرد و در خصوص 46هزار هکتار زمین زراعتی که باید از طریق آب رسانی قابل بهره‌برداری باشد سخن گفت.

 

وی با تأکید بر اینکه در سفر آقای روحانی در آغاز سال 93 به این استان 293میلیارد تومان اعتبار برای اتمام 18 پروژه در نظر گرفته شده بود، گفت: 15 پروژه از 18 پروژه تا کنون به بهره‌برداری رسیده است که سه پروژه دیگر که شامل بیمارستان زهک، هیرمند و سرباز می‌شود برای روزهای آتی قابل بهره‌برداری خواهد بود.

 

نوبخت همچنین از استخدام 6 هزار نفر برای مؤسسات و واحدهای فنی و حرفه‌ای سخن گفت که در سال 94 صورت خواهد گرفت.

 

سخنگوی دولت با تاکید بر این که دربودجه سال 93 تلاش شده است تا حقوق اسفند ماه به موقع پرداخت شود وحقوق عیدی بهمن ماه نیز پرداخت شده است خاطر نشان کرد:همچنین به موقع 3500 میلیارد تومان پرداخت مربوط به هدفمندی یارانه‌هاعلی رغم همه فشارهایی که برای دولت وجود دارد طبق تعهد انجام خواهد شد.

وی در ادامه به لایحه رتبه‌بندی فرهنگیان که موجب تحول در این بخش خواهد شد اشاره و تصریح کرد: در نظام پرداخت‌های آنها خوشبختانه بسیار مهم خواهد بود و این لایحه بعد از اتمام بودجه یعنی هفته آتی از سوی آقای فانی تقدیم مجلس می‌شود.

نوبخت در ادامه سخنان خود به مذاکرات 1+5 اشاره و خاطرنشان کرد: ما سرنوشت کشور را به نتیجه مذاکرات گره نزده‌ایم و در واقع برای هر شرایطی برنامه‌ریزی کرده‌ایم؛ انتظار داریم حقوق ملی‌مان را نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته‌ای بدون هیچ کاستی استیفا کنند و حلقه تنگ تحریم‌ها را برطرف کنند.

وی ازود: البته ما سرنوشت کشورمان را هیچ‌گاه به نتیجه مذاکرات گره نزده و نبسته‌ایم و برای هر شرایطی غیر از موفقیت در مذاکرات هسته‌ای برنامه‌ریزی کرده‌ایم و ملت عزیز بدانند که خدمتگزارانشان برنامه‌های لازم را دارند و انشاءالله نیز از این گردنه عبور خواهند کرد و با منطق و پشتیبانی ملت این مشکل نیز از پیش پا برداشته خواهد شد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سؤالی در خصوص پرداخت دستمزد کارگران یادآور شد: امروز بعد از ظهر جلسه‌ای تشکیل شده و تا امشب تصمیم شورای مربوطه در ارتباط با چگونگی دستمزد کارگران اعلام می‌شود.

 

وی درباره پرداخت یارانه‌ها در سال آتی تصریح کرد: سقف منابعی که می‌توانیم از محل افزایش قیمت‌ها استفاده کنیم تا 48 هزار میلیارد تومان است که در لایحه دولت تا 42 هزار میلیارد تومان در بخش مصارف برای پرداخت‌های نقدی و غیرنقدی تعیین شده است.

 

نوبخت با تأکید بر اینکه در لایحه دولت تا 42 هزار میلیارد تومان برای پرداخت‌های نقدی و غیرنقدی در مصرف در نظر گرفته شد که پرداخت خانوارهاست گفت: این مقدار در مجلس به 39هزار میلیارد تومان تقلیل پیدا کرد که برای کمک به برنامه اشتغال جوانان و فارغ‌التحصیلان از سوی مجلس در نظر گرفته شد که در سال 94 تا 4هزار میلیارد تومان نیز می‌شود اضافه کرد.

 

نوبخت در ادامه یادآور شد: هزار و 200 میلیارد تومان هم برای کمک به تسهیلات ارزان‌قیمت مسکن برای زنان سرپرست خانوار و زوج‌های جوان از سوی دولت اختصاص یافته بود که مجلس پذیرفت.

وی همچنین به 4هزار و 800 میلیارد تومان برای طرح تحول سلامت و 5هزار و 200 میلیارد تومان برای تولید اشاره کرد که از سوی مجلس با موافقت روبرو شد.

 

نوبخت با بیان اینکه با توجه به مصوبه مجلس باید 3هزار میلیارد تومان رایانه کمتر پرداخت کنیم، اظهار داشت: البته مجلس بدون تعیین سقفی برای مشمول شدن افراد در جهت دریافت یارانه‌های نقدی این امر را عنوان کرده است و اینکه چه کسانی باید یارانه‌شان قطع شود مشخص نشده است چرا که وقتی عنوان می‌شد که کسانی که 2.5میلیون درآمدشان است حذف شوند اما اینکه حال این افراد شهری هستند یا روستایی مشخص نشده است.

 

وی اضافه کرد:‌ از این رو مجلس این بخش را تأئید نکرده و به طور کلی در اختیار دولت قرار داده است؛ مجلس همچنین حکم دیگری قائل شد که به رزمندگان معسر که شش ماه بیشتر در جبهه بودند مستمری پرداخت شود و نامه آن را به وزارت دفاع و دستگاه‌های دیگر دادند.

 

نوبخت با تأکید بر اینکه ما هرچه را که شورای نگهبان تأئید کند و قانونی شود اجرا می‌کنیم، اظهار داشت: با توجه به تبصره 21 دولت باید آئین‌نامه‌ای را برای اجرای پرداخت‌ها تهیه و اجرا کند و ما هم در صدد این کار هستیم و سال گذشته نیز این آئین‌نامه بودجه 93 را در سال 93 تصویب کردیم. امسال هم این تصمیم را داشتیم اما امروز که سیزدهم اسفندماه است بودجه از مجلس خارج شده است.

 

نوبخت ادامه داد: 7 الی 10 روز نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه هستند. انتظارمان این بود همانگونه که دولت به وقتش بودجه را تعیین کرد مجلس هم آن را به دولت می‌داد اما ما از مجلس تشکر می‌کنیم برای همکاری‌ای که داشتند.

 

نوبخت در پاسخ به سؤالی درباره ورود زودهنگام دولت به انتخابات یادآور شد: نمی‌دانم چه اقدامی موجب شد که چنین بحثی پیش بیاید. در گردهمایی شاخه جوانان حزب و اعتدال توسعه آنها از من دعوت کردند و من با توجه به حجم کاری آخرین سخنران بودم و حدود نیم ساعت راجع به مسائل کشور صحبت کنم.

 

وی افزود:‌ ممکن است برخی بخواهند در انتخابات مجلس شرکت کنند اما دولت مشغول‌تر از این است که به فکر انتخابات مجلس باشد. این موضوع برای نمایندگان، مردم و دولت مهم است اما ما خیلی گرفتاریم و موضوعاتی همچون تأمین حقوق، طرح‌های عمرانی، افت قیمت نفت وجود دارد و ما گرفتارتر از این هستیم که به انتخابات مجلس فکر کنیم.

 

نوبخت همچنین اضافه کرد: من دبیرکل حزب اعتدال و توسعه هستم اما مشغله‌ام بسیار است ولی کانون جوانان آماده هستند و در چارچوب قانون و مقررات کار می‌کند و به نظرم این مشکلی ندارد.

 

سخنگوی دولت همچنین گفت که ممکن است به برخی از نمایندگان گفته شود که آقای نوبخت که رئیس سازمان برنامه و بودجه است در حزب اعتدال و توسعه سخنرانی کرده است و آن نماینده هم موضع‌گیری کند اما آنها نیز باید خلاف قانون صحبت نکنند چرا که عواقب قانونی خواهد داشت. البته بنده منظورم تهدید کردن نیست.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سؤال که اولین بار آقای مرعشی این موضوع و حضور انتخاباتی شما را مطرح کرده، افزود: مرعشی اطلاعات نادرستی را به این ترتیب مطرح کرد. سخنگوی حزب فرد دیگری است.

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اظهارنظر یکی از وزرای دولت مبنی بر ورود پول‌های کثیف به انتخابات گفت: حتما از جناب آقای رحمانی‌فضلی دعوت خواهم کرد تا  در حضور شما رسانه‌ها پاسخ این سوال را بدهد.

 

نوبخت در پاسخ به سؤالی درباره ممنوع‌التصویری رئیس‌جمهور اسبق نیز خاطرنشان کرد: سخنگوی قوه قضائیه شخصیت قانونمندی است و اگر مطلبی بگوید مستند قانونی دارد؛ در شورای امنیت ملی که بنده هم عضو آن هستم به خاطر ندارم در جلسه‌ای این مصوبه را داشته باشیم بنابراین این مسئله مرتبط می‌شود با موضوعی که سخنگوی قوه قضائیه بیان کرد.

 

وی ادامه داد: قطعاً وقتی سخنگوی قوه قضائیه این را اعلام می‌کند حتماً مصوبه و حکمی در این رابطه دارد و به همین جهت اعتماد و اعتباری که وی در کشور دارد ما هم همینطور تلقی می‌کنیم و حتماً همینطور است.

نوبخت در ادامه این نشست به ارائه خبری از وضعیت بودجه پرداخت و گفت:‌ بودجه سال 1394 838هزار میلیارد تومان بود که مجلس با 8دهم درصد افزایش به 844هزار میلیارد تومان ارتقاء داد.

 

سخنگوی دولت ادامه داد: مجلس همچنین اعتبارات جاری را از  166 هزار میلیارد تومان به 174 هزار میلیارد تومان افزایش داد. همچنین در بخش تملک دارایی‌های سرمایه‌ای(عمرانی) که دولت در لایحه 47 هزار و 700 میلیارد تومان تعیین کرده بود به 50 هزار میلیارد تومان افزایش داد.

نوبخت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به اینکه دولت قیمت نفت جهانی را 72 دلار پیش‌بینی کرده و ما با کاهش این قیمت روبرو هستیم، آیا دولت برنامه‌ای برای آن دارد؟ گفت: ما برای سناریوهای مختلف قیمت نفت جهانی به ازای هر بشکه نفت، یک بودجه سایه داریم که آن اتفاقات افتاد ما بدون نیاز مصوبه مجلس آنها را اجرا می‌کنیم.

 

نوبخت در پایان درباره معوقات معلمان نیز خاطرنشان کرد: ما بودجه آموزش و پرورش را به صورت 100درصد ارائه کردیم و با توجه به اجازه‌ای که از قانون‌گذار به سازمن مدیریت داده شده 10درصد را با جابه‌جایی به بودجه وزارت آموزش و پرورش اضافه کردیم و با لایحه رتبه‌بندی کردن فرهنگیان امیدواریم شاهد وضعیت مناسب‌تری برای حقوق آنها باشیم.

منبع:فارس

انتهای پیام/ع
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.