Skip to Content

سرپرست معاونت ميراث فرهنگی استان یزد:


باغ و کوشک آصف‏‏پور واقع در روستاي جلال‌آباد دِزُگ دهستان رستاق در شهرستان اشکذر به شماره 31146 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

به گزارش نسیم صادق، " محسن ذاكري‎‌نيا" سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره كل ميزاث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزد در مورد اين خبر تصريح كرد: باتوجه به سبک معماری، این بنا متعلق به دوران معاصر (پهلوی) و وجه تسمیه آن متأثر از نام مالک اصلی بنا است.

وي با بيان اين كه بنا به صورت یک خانه باغ است، در مورد آن گفت: اين مجموعه شامل باغی بزرگ و پر از درختان پسته است که ساختمان در وسط و ورودی آن در جهت شمال واقع شده ‌است.

وي ادامه داد: پلان این بنا مربع شکل است و به طور کلی ساختمان شامل یک ایوان بزرگ با سقفی هلالی است كه  در طرفین این ایوان اتاق‌هایی وجود دارد که دارای دو ورودی از حیاط  و داخل ایوان هستند.

ذاكري‏‏نيا اضافه كرد: کلیه فضای ساختمان به فاصله نیم متر از زمین بالاتر است و توسط پلکان دسترسی به آنها امکان‌پذیر است.

وی تصریح کرد: در قسمت بیرونی ایوان و در طرفین، تزئینات گل‏‏بری مشاهده می‌شود و فضای داخل ایوان شامل ورودی اتاق‎ها و طاقچه‎هايی است که روی دیوار ایجاد شده است.

وي همچنين بيان كرد: این ایوان با یک ورودی به اتاق پشتی یا حوض خانه متصل می‎‎شود که سقف حوضخانه دارای نورگیر و گوشه بندی‏‏های زیبایی است و در وسط اتاق حوض قرار دارد و در طرفین این اتاق نیز درگاه‏‏هایی است که به آشپزخانه و اتاق‏‏های دیگر راه پیدا می‌کند که البته این اتاق‏‏ها و آشپزخانه دچار آسیب دیدگی شده‌اند.

این مقام مسئول با اعلام اين كه پوشش بنا از خشت و گل و آجر است  که با گچ و کاهگل اندود شده ‌است، خاطرنشان کرد: با پیگیری مالک قسمت‏‏های آسیب دیده اين مجموعه در دست مرمت است.

گفتنی است؛ این بنا تنها خانه موجود در روستای جلال آباد دزُگ است که به سبک قدیمی خود باقیمانده و مالک نیز درصدد است که با مرمت و ثبت آن در فهرست آثار ملی به شکل سنتی  جهت استفاده مسکونی آن را حفظ نماید.

منابع: مهر و ایسنا

انتهای پیام/ع
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.