Skip to Content

معرفی بزرگترین های ارگ در کشور؛


ارگ «شهرسب» ابرکوه، از بین آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری شهرستان، کمتر مورد توجه قرار گرفته و شما که قصد دیدن گنبد عالی، یخچال خشتی و سرو ابرکوه را دارید سری هم به این مکان تاریخی بزنید که واقعا دیدن آن خالی از لطف نیست.

به گزارش نسیم صادق عباس قدیریان رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ابرکوه در راستای معرفی جاذبه های گردشگری شهرستان در گفتگو با سرو ابرکوه اظهار داشت: یکی از بزرگترین ارگ های کشور، ارگ شهرسب است که در ابتدای جاده ابرکوه- یزد قرار دارد.

 

قدیریان افزود: قلعه اي است عظيم با سردري رفيع وآثاري از مجتمع مسكوني اهالي در گذشته، كه تقريباً بلا استفاده شده است. هستة اوليه اين مجتمع مسكوني عظيم را مي توان به دورة صفويه نسبت داد.


وی عنوان کرد: قلعه شهرسب؛ قلعه اي است با برج و بارو و سردري جداگانه، هشت برج و نيم درچهار زاويه كه در ميان قلعة بيروني واقع شده است. كوچه ها و خانه هاي اين واحد مسكوني به صورت شطرنجي طراحي شده اند و اكثرخانه هاي مسكوني در طرفين كوچه ها قراردارند.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی ابرکوه خاطر نشان کرد: ويژگي های بارز اين مجتمع مسکونی بسيار زيبا، خانه های قديمی برتر با تزئينات گچبری و نقوش اسليمی گل و بوته و مقرنسکاری آن است.


قدیریان تصریح کرد: ارگ شهرسب 17000 متر مربع مساحت دارد و مصالح بکار رفته در آن خشت خام، گل، سنگ، چوب، آجر پخته و... می باشد.

 

وی گفت: در ابرکوه تا کنون تعداد 119 اثر به ثبت آثار ملی کشور رسیده است: (112 اثر غیر منقول، 4 اثر ناملموس، 3 اثر طبیعی)
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.