Skip to Content

نحوه اجرای قانون یارانه‌ها در بودجه 94 تعیین شد


نمایندگان مجلس در بودجه 94 نحوه اجرای قانون هدفمندی در سال اینده را تعیین و مصوب کردند که دولت موظف است یارانه خانوارهای پردرآمد را قطع کند و 39 هزار میلیارد برای پرداخت یارانه نقدی و 5 هزار میلیارد برای کمک به بخش تولید از محل اجرای این قانون اختصاص دهد.

به گزارش نسیم صادق، نمایندگان مجلس در نشست علنی عصر امروز (سه‌شنبه) پارلمان و در جریان رسیدگی به لایحه بودجه 94 کل کشور، تبصره 21 این لایحه که درباره نحوه اجرای قانون یارانه‌ها در سال آینده بود را پس از دو بار ارجاع به کمیسیون تلفیق، بالاخره مورد بحث و بررسی قرار داده و به تصویب رساندند.

به موجب مصوبه مجلس، در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها مصوب 1388 به دولت اجازه داده شد در سال 1394 منابع مالی حاصل از قیمت کالاها و خدمات موضوع قانون مذکور و ردیف‌های یارانه‌ای این قانون را با استفاده از انواع روش‌های پرداخت نقدی و غیرنقدی به خانوارهای هدف و نیازمند توزیع و همچنین برای ارائه خدمات حمایتی و کمک به بخش تولید به شرح ذیل اقدام نماید:

الف- درآمد حاصل از اجرای مفاد مواد 1 و 3 قانون مذکور در سال 1394 تا مبلغ 48 هزار میلیارد تومان تعیین می‌شود.

ب- منابع مذکور در بند الف و منابع مربوط در ردیف‌های یارانه‌ای از محل بودجه عمومی دولت مندرج در این قانون به شرح ذیل هزینه می‌شود:

1- تا مبلغ 52 هزار میلیارد ریال در اجرای ماده 8 قانون هدفمند کردن یارانه‌ها برای کمک به بخش تولید، بهبود حمل و نقل عمومی و بهینه سازی مصرف انرژی در واحدهای تولیدی، خدماتی و مسکونی و جلوگیری از آلودگی محیط زیست.

2- تا مبلغ 48 هزار میلیارد ریال به منظور اجرای بند «ب» ماده 34 قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران

3- تا مبلغ 390 هزار میلیارد ریال به منظور پرداخت نقدی و غیرنقدی موضوع ماده 7 قانون هدفمند کردن یارانه‌ها

4- تا مبلغ 13 هزار میلیارد ریال به منظور تامین بخشی از یارانه سود تسهیلات تامین مسکن حمایتی زوج‌های جوان، اقشار آسیب‌پذیر، روستائیان و عشایر، ساماندهی مسکن در بافت‌های فرسوده، سکونت‌گاه‌های حاشیه شهرها و مسکن مهر

معادل 10 درصد از اعتبار ردیف 4 بند «ب» تبصره 21 برای اجرای طرح «توانمندسازی مهارتی روستائیان و ساکنان مناطق کمتر توسعه یافته و اقشار محروم با رویکرد اشتغال پایدار» به ردیف 112600 سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور اختصاص می‌یابد.

5- تا مبلغ 40 هزار میلیارد ریال به منظور کمک به برنامه‌های اشتغال، جوانان و فار‌غ‌التحصیلان دانشگاه‌ها

دولت موظف است از فروردین 94 نسبت به ثبت‌نام کسانی که موفق به ثبت‌نام یارانه نقدی نشده‌اند، در فرمانداری‌های شهرستان‌ها اقدام کند.

ج- جابجایی تا 10 درصد در موارد فوق مجاز است.

د- 100 در صد منابع حاصل از افزایش قیمت برق و آب در سال‌های 1393 و 1394 به حساب خاصی نزد خرانه‌داری کل کشور واریز می‌شود و بر اساس مفاد ماده 8 قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به صنعت برق و آب اختصاص می‌یابد.

ه- دولت مکلف است از فروردین ماه 1394 طبق ماده 5 قانون هدفمند کردن یارانه‌ها اقدام کند.

و- دولت مکلف است نسبت به برقراری و پرداخت مستمری به رزمندگان معسر دارای حداقل 6 ماه سابقه حضور در جبهه به طریق اقدام نمایند که مستمری ماهیانه آنها کمتر از 75 درصد از حداقل دستمزد سال 1394 نباشد.

منابع مورد نیاز از محل جزء 3 بند «ب» این تبصره تامین می‌شود.

نحوه اجرای این بند توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با همکاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تهیه می‌شود و در آئین‌نامه اجرایی این تبصره درج می‌گردد.

ز- دولت موظف است یارانه خانوارهای پردرآمد را قطع کند.

ح- آئین‌نامه اجرایی این تبصره ظرف 3 ماه توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و با همکاری وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، نفت، نیرو، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، ورزش و جوانان، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیز وزارت کشور تهیه می‌شود و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

انتهای پیام/م

فارس
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.