Skip to Content

کنفرانس خبری رئیس‌جمهور آمریکا و نخست‌وزیر انگلستان؛


رئیس‌جمهور آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرد که بر اساس توافق موقت ایران برنامه هسته‌ای خود را متوقف کرده و در بسیاری حوزه‌ها عقب رانده است.

به گزارش نسیم صادق، رئیس‌جمهور آمریکا، در کنفرانس خبری مشترک با دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا، در پاسخ به سؤالی درباره احتمال وتوی تحریم‌های احتمالی کنگره علیه ایران گفت: "زمانی که رئیس‌جمهور شدم تعهد دادم که ایران به تسلیحات هسته‌ای دست نخواهد یافت و هرچه می‌توانیم در این راستا انجام خواهیم داد. اگر ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد با یک مسابقه تسلیحاتی در منطقه مواجه خواهیم شد".

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: "ما به‌صورت سیستماتیک با کمک کنگره تأثیرگذارترین رژیم تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کردیم و ... با استفاده از یک فعالیت دیپلماتیک وسیع دنیا را متحد و ایران را منزوی کردیم".

اوباما اذعان کرد که هرگونه تحریم جدید علیه کشورمان ائتلاف بین‌المللی در رویارویی با برنامه هسته‌ای ایران را متلاشی خواهد کرد.

به گزارش تسنیم رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه گفت: "توافق موقت برنامه هسته‌ای آنها را متوقف کرده و در بخش‌هایی برای مثال در حوزه ذخایر مواد هسته‌ای این برنامه را به عقب رانده است".

وی بار دیگر تصریح کرد که شانس دستیابی به یک توافق دیپلماتیک هسته‌ای کمتر از 50-50 است و با اشاره به اینکه تحریم‌های بیشتر علیه ایران می‌تواند مذاکرات را به شکست بکشاند، تأکید کرد: عدم دستیابی به توافق هسته‌ای از طرق دیپلماتیک به رویارویی نظامی منجر خواهد شد،‌ و "ما خواهان این مسأله نیستیم".

اوباما گفت: "کنگره باید بداند که اگر راه‌حل دیپلماتیک به شکست بینجامد، ریسک و احتمال اینکه در نقطه‌ای به یک رویارویی نظامی منجر شود بالا خواهد رفت. در این صورت مسئولیت متوجه کنگره خواهد بود".

اوباما گفت که اگر ایران نتواند تضمین‌های لازم را درباره ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌‌ای خود بدهد اولین کسی خواهد بود که به کنگره رجوع خواهد کرد. وی افزود: "بارها گفته‌ام که تمام گزینه‌ها روی میز است".

رئیس‌جمهور آمریکا ضمن اینکه از کنگره خواست تا درباره تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران دست نگه دارد بار دیگر تأکید کرد که در صورت تصویب چنین طرحی آن را وتو خواهد کرد.

کامرون نیز در سخنان خود با اشاره به اینکه اولین نخست‌وزیر بریتانیا است که با رئیس‌جمهور ایران دیدار کرده، تأیید کرد که با برخی اعضای کنگره تلفنی گفت‌وگو داشته است تا آنها را به توقف تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران آن هم در زمانی که مذاکرات جریان دارد تشویق کند. "اگر مذاکرات هسته‌ای به شکست بینجامد، تحریم‌های ایران را تشدید می‌کنیم. با این حال در مقطع کنونی تحریم‌های جدید واقعاً می‌تواند مذاکرات را تخریب کند".

وی در ادامه با اشاره به طرف ایرانی مذاکرات هسته‌ای افزود: "دانستن اینکه آنها به چه‌چیزی فکر می‌کنند، سخت است".

کامرون گفت: "مذاکرات هسته‌ای نیازمند فضایی برای موفقیت است. ما نباید در مقطع کنونی تحریم‌های بیشتری را اعمال کنیم".

نخست‌وزیر انگلیس همچنین با اشاره به حملات تروریستی در پاریس گفت که افراطی‌گرایی "یک فرقه مسموم متعصب مرگ‌آور" است که به اسلام آسیب می‌رساند".

وی افزود: "تهدیدهایی برای امنیت بریتانیا هست اما فقط با تدابیر پلیسی نمی‌شود حل کرد".

انتهای پیام/س




رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.