Skip to Content

اشکذر میزبان عکاسان کشوری بود؛


مراسم اختتامیه اولین سوگواره ملی عکس عاشورایی "حسینیه ایران" در حسینیه سفید اشکذر با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد.

به گزارش خبرنگار نسیم صادق، مراسم اختتامیه اولین سوگواره ملی عکس عاشورایی "حسینیه ایران" با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد.

مراسم ابتدا با تلاوت قرآن و اجرای نمایش عاشورایی زیارت خورشید آغاز شد و هنرمندان اشکذری با اجرای بخشی از نمایش خود به این سوگواره فضایی معنوی بخشیدند.

سپس کلیپی زیبا از عزاداری مردم اشکذر و همچنین مراسم ویژه نخل گردانی آن برای حضار نمایش داده شد.

* "قانع" مجری توانمند یزدی به روی سن رفت و با خیر مقدم به مسئولین حاضر در حسینیه؛ "امام جمعه اشکذر، مدیر کل ارشاد استان یزد، مدیر کل روابط عمومی استانداری یزد، مسئولین حوزه هنری و دبیرخانه بین المللی یزد حسینیه ایران و ..." با بیان اشعاری در باب امام حسین (ع) کار خود را آغاز کرد.

امام جمعه اشکذر به عنوان اولین سخنران این سوگواره، در سخنانی کوتاه ضمن خیر مقدم به مهمانانی که از استان های مختلف به حسینیه سفید اشکذر آمده بودند؛ برگزاری چنین سوگواره هایی را موجب تبلیغ هرچه بهتر فرهنگ عاشورایی و ماندگاری سبک عزاداری مردم یزد دانست.

 

* "سید حسن حسینی" مسئول دبيرخانه بين‌المللی يزد حسينيه ايران سخنران بعدی این سوگواره بود و با اشاره به اهمیت قدمت، کثرت و سبک عزاداری خاصی که در يزد وجود دارد،  72 عنوان برنامه به‌ مناسبت 72 شهيد مظلوم دشت کربلاست را از جمله مهم ترین برنامه های این دبیرخانه مطرح نمود.

‌حسینی افزود: تدوين دايرة‌المعارف روضه‌های يزد، شناسنامه‌دار کردن تمام روضه‌های حسينيه‌های يزد، بررسی نذورات اقليت‌های دينی يزد برای امام حسين(ع)، خدمات روضه‌ها و واعظان به پيشرفت علمی يزد،‌ خواهرخواندگی شهر يزد و کربلا‌، برگزاری سوگواره‌های متعدد هنري در قالب این برنامه‌ها دنبال می‌شود.

از قسمت های جالب این سوگواره می توان به چاوشی خوانی جمعی از چاوشی خوانان اشکذری اشاره کرد.

مداح هیت باغ گندم یزد نیز که اخیرا از سوی رهبر انقلاب مداحی این هیئت مورد تقدیر قرار گرفته بود، به عنوان مهمان ویژه این سوگواره به خواندن ابیاتی از اشعار خود پرداخت.

* "جوکار" نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی در زمان اهدا جوایز در این همایش حاضر شد.

بخش مهم و حساس سوگواره که همان معرفی نفرات برتر بود، با خواندن متن بیانیه هیئت داوران توسط "ابوترابی" دبیر سوگواره ملی عکس عاشورایی آغاز شد.

وی پس از قرائت متن بیانیه، به تشریح گزارشی از سوگواره پرداخت و با اشاره به شرکت 180 عکاس از استان های سراسر کشور در این سوگواره گفت: 1500 اثر به دبیرخانه این سوگواره فرستاده شد، که پس از انجام داوری در بخش حرفه ای 25 اثر و در بخش آماتور 15 اثر به عنوان آثار برگزیده انتخاب شدند.

اسامی نفرات برتر به شرح ذیل است:

در بخش حرفه ای به ترتیب از نفرات اول تا سوم: محمد هادی آخوندی، عمادالدین مهرجردی، محسن خیرخواه و اثر مجید دهقانی زاده شایسته تقدیر قرار گرفت.

در بخش آماتور به ترتیب نفرات اول تا سوم: مسعود غلامی، آرزو قربانی، هدیه میرجلیلی و اثر فاطمه احمد زاده چالشتری شایسته تقدیر قرار گرفت.

گفتنی است در پایان چهار نفر از عکاسان اشکدری از طرف حسینیه سفید اشکذر شایسته تقدیر قرار گرفتند.

رای شما
میانگین (7 آرا)
The average rating is 4.428571428571429 stars out of 5.