Skip to Content

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان یزد:


یزدـ مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان یزد گفت: یزد در حال حاضر جزو ۱۰ صادرکننده برتر فرش دستباف کشور است اما میزان صادرات آن نسبت به گذشته کاهش داشته است.

به گزارش یزد رسا، محمدمهدی زارع، پیش از ظهر امروز در نشست تخصصی فرش استان یزد با حضور معاون برنامه‌ریزی استاندار یزد با اشاره به برپایی نمایشگاه فرش در هفته جاری در یزد اظهار داشت: زمان این نمایشگاه به خاطر مقارن شدن با نمایشگاه کتاب تغییر کرد که البته این تغییرات مشکلات بسیاری برای غرفه‌داران ایجاد کرد.

 

وی با اشاره به جلسات برگزار شده در مرکز ملی فرش ایران عنوان کرد: در نشست‌های تخصصی مطرح شده، بحث کتاب فرش نیز مطرح شد و یزد از جمله استان‌هایی است که مقدمات چاپ کتاب فرش را انجام داده و در روز افتتاحیه نمایشگاه از کتاب فرش نیز رونمایی خواهد شد.

 

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان یزد یادآور شد: این کتاب با همکاری دانشگاه یزد و فعالان حوزه فرش استان تهیه و تدوین شده و مراحل پایانی چاپ را طی می‌کند.

 

وی همچنین با اشاره به تلاش برای ثبت جهانی فرش دستباف استان یزد خاطر نشان کرد: یزد جزو 10 استان نخستی است که ثبت جهانی فرش دستباف را به عنوان یک هنر و صنعت با جدیت دنبال می‌کند زیرا معتقدیم ثبت جهانی فرش دستباف یزد در بازاریابی و فروش فرش بسیار تاثیرگذار و حائز اهمیت است.

 

زارع در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه قرار بود در حاشیه نمایشگاه فرش، جشنواره‌ای نیز برگزار شود، عنوان کرد: برای تامین بودجه این جشنواره مشکلاتی وجود دارد که امیدواریم این مشکلات برطرف شود و بتوانیم در کنار برگزاری نمایشگاه، کاری ماندگار و ارزنده به ویژه برای فرشبافان استان انجام دهیم.

 

این مسئول بیان کرد: پیشنهاد ما این است که در قالب این جشنواره از بافندگان واقعی دعوت کنیم و برنامه‌های مختلفی برای آنها و بازدیدکنندگان از نمایشگاه اجرا کنیم.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه بخش قابل توجهی از زحمت تولید فرش بر عهده «روکارگیران» است، اظهار داشت: روکارگیران در حوزه فرش بسیار محروم و ناشناخته هستند و باید برای آنها نیز اقداماتی در خور توجه انجام شود.

 

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان یزد عنوان کرد: تفاهم‌نامه‌ای برای رفع مشکلات و نیازهای این قشر در حوزه فرش بافی تهیه و تنظیم شده که امیدواریم در حاشیه نمایشگاه با حضور رئیس مرکز ملی فرش ایران به امضا برسد.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به طرح موضوع المپیاد فرش دستباف در مرکز ملی فرش ایران خاطر نشان کرد: در تلاش برای پیگیری و اجرای این طرح نیز هستیم و امیدواریم بتوانیم المپیاد فرش را در استان به مرحله اجرا درآوریم.

 

زارع در بخش دیگری از این نشست با اشاره به آماری از صادرات فرش استان یزد اظهار داشت: در 9 ماهه سال جاری، مقادیری فرش به ارزش 268 هزار دلار از گمرک استان به خارج از کشور صادر شده و یزد از میان اقلام متنوع صادراتی استان به لحاظ وزن و ارزش در رتبه 39 قرار دارد.

 

وی با اشاره به اینکه فرش دستباف استان یزد به کشورهای آلمان، امارات، لبنان، ژاپن، ایتالیا، سوئد و ... صادر می‌شود اظهار داشت: کشورهای مختلف دیگری نیز مقصد صادراتی فرش استان یزد هستند اما آلمان با 18.4 درصد، بیشترین میزان فرش صادراتی استان یزد را خریداری می‌کند.

منابع: فارس و مهر

انتهای پیام/ع
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.