Skip to Content

تابستان آینده؛


معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست یزد گفت:برآورد جمعیت یوزپلنگ آسیایی تابستان سال آینده در این استان انجام می شود.

به گزارش یزد رسا، معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست یزد گفت:برآورد جمعیت یوزپلنگ آسیایی تابستان سال آینده در این استان انجام می شود.
حسن اکبری امروز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: به این منظور دوربین تله ای در مسیر پوزپلنگ آسیایی مستقر می شود.

وی با بیان اینکه این پایش روند افزایش و یا کاهش جمعیت این گونه را مشخص می کند اظهار کرد: اگر اطلاع دقیقی از جمعیت یوزپلنگ ها وجود نداشته باشد برای حفاظت از این گونه نمی توان به درستی برنامه ریزی کرد.

وی گفت: آخرین برآورد گونه یاد شده در سال 90 در استان صورت گرفت که جمعیت آن هشت قلاده در محدود مورد مطالعه اعلام شد.

به گزارش نسیم صادق معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست یزد با بیان اینکه تاکنون شش زیستگاه رسمی یوزپلنگ آسیایی در این استان ثبت شده گفت: این زیستگاهها شامل منطقه حفاظت شده کوه بافق، شکار ممنوع آریز بافق، کالمند- بهادران مهریز، پناهگاه حیات وحش دره انجیر، منطقه حفاظت شده سیاهکوه و پارک ملی سیاه کوه اردکان است.

وی خاطر نشان کرد: سابقه نخستین مشاهده یوزپلنگ در استان مربوط به سال 1354 در منطقه کلوت سرخابی مهریز است.

وی نقش مردم و مشارکت جوامع محلی در پایش جمعیت یوز پلنگ آسیایی مهم خواند و گفت: باید بسترهای لازم را برای درگیر کردن مردم محلی در این پایش فراهم شود.

وی اظهار کرد: همیاران هم می توانند در این پایش نقش بسزایی داشته باشند که باید آموزش های لازم به انها داده شود.

علاوه بر یوز اسیایی، بیش از 800 گونه گیاهی، 160 نوع پرنده، 60 نوع پستاندار وحشی و بیش از 40 نوع خزنده در مناطق حفاظت شده استان یزد شناسایی شده است.

60 نیروی محیط بان، یک میلیون و 270 هزار هکتار مناطق حفاظت شده استان یزد را محافظت می کنند.

انتهای پیام/ع

یزد رسا
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.