Skip to Content

دبیر انجمن مدیران صنایع استان یزد خبر داد


دبیر انجمن مدیران صنایع استان یزد از عملکرد سفارت ایران در عمان در زمان برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در این کشور انتقاد کرد و گفت: علیرغم دعوت مقامات دولتی عمان از استاندار یزد و تجار این استان برای سفر به عمان، سفارت ایران در عمان به استاندار یزد و هیات همراه ویزا نداد و این افراد از این سفر بازماندند.

به گزارش نسیم صادق،  دبیر انجمن مدیران صنایع استان یزد از عملکرد سفارت ایران در عمان در زمان برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در این کشور انتقاد کرد و گفت: علیرغم دعوت مقامات دولتی عمان از استاندار یزد و تجار این استان برای سفر به عمان، سفارت ایران در عمان به استاندار یزد و هیات همراه ویزا نداد و این افراد از این سفر بازماندند.

احمد آزادمرد دبیر انجمن مدیران صنایع استان یزد در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه برای برون رفت از مشکلات اقتصادی باید هماهنگی بین سیاست‌های دولت و سفارتخانه‌ها وجود داشته باشد، گفت: نمایشگاه توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در عمان در حالی از تاریخ شانزدهم تا بیستم دی ماه به مرحله اجرا گذاشته شده که بیشترین توجه و سیاست‌ها به سیاست‌های خارجی و ایجاد روابط سیاسی و اقتصادی با دیگر کشوهای جهان معطوف شده است.

آزادمرد افزود: در سیاست داخلی و در بخش اقتصادی هم در همایشی با شرکت و حضور بزرگان علم اقتصاد کشور دست استمداد بسوی آن‌ها دراز کرده و از آنان می‌خواهیم مشکلات اقتصاد کشور را حل کنند.

وی با اشاره به بستن بودجه با نفت 70 دلاری و قیمت کنونی حدود 50 دلاری نفت اظهار کرد: قیمت روزهای آتی نفت مشخص نیست و دولت قصد دارد راهی برای جبران کسری بودجه پیدا کند و این میسر نیست، مگر توجه به تولید و متعاقب آن صادرات با این نظر که باید تولید صادرات محور را توسعه داد تا به جای نفت ارز وارد کشور کند.

دبیر انجمن مدیران صنایع استان یزد با طرح این سوال که آیا همه ساز و کارهای تولید صادرات محور در کشور فراهم است؟ اظهار کرد: آیا اگر تولید انجام شد شرایط صادرات برای صادرکنندگان فراهم است و اکنون که در شرایط تحریم به سر می‌بریم و صادرکنندگان در خارج از مرزها نیاز به حمایت و برنامه ریزی‌های راه‌گشا از سوی نمایندگان دولت در کشورهای هدف دارند، این مهم به چشم می‌خورد و آیا سفارتخانه‌های ما در کشورهای بیگانه تسهیلات لازم برای بخش خصوصی برای حضور در نمایشگاه‌های برون مرزی و میزهای مذاکره برای بازرگانان با طرف‌های آنان را فراهم می‌کند؟

آزادمرد خاطر نشان کرد: پس از بازدید این مقامات در ماه‌های اخیر از بخش‌های صنعتی این استان، مقامات دولتی عمان از استاندار یزد و هیات همراه که مجموعه‌ای از بخش خصوصی بودند، دعوت کردند اما سفارت ایران در عمان به استاندار یزد و هیات همراه ویزا نداد و این افراد از این سفر بازماندند.

وی ادامه داد: در ابتدای امر با چراغ سبز و در باغ سبزی که سفیر ایران در عمان نشان داده بود، عده‌ای از صنعتگران یزدی پذیرفتند که به عمان سفر کنند و در آنجا با شرکای عمانی فعالیت تولیدی مشترکی را در عمان و ایران آغاز کنند و بر این اساس بهترین زمان را 16 تا 20 دی ماه تشخیص دادند که هم زمان با برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های جمهوری اسلامی ایران در آن کشور و برگزاری کمیسیون مشترک دو کشور بود.

آزادمرد اظهار کرد: برای اجرایی شدن اهداف ورود به بازار جهانی بر پایه تولید صادرات محور با رایزنی‌های لازم با وزارت صنعت و معدن و تجارت و قرار گرفتن نام استاندار در فهرست اعضای کمیسیون مشترک به پیگیری برنامه‌ها پرداخته شد و تولیدکنندگان یزدی را تشویق به شرکت در نمایشگاه کردند اما از سوی سفیر ایران در عمان بر خلاف صحبت‌ها و تشویق‌های سفرش در یزد نشان‌هایی از آن شور و تشویق‌ها به چشم نمی‌خورد، در حالی که قصد استاندار از این سفر بسط روابط بین عمان و ایران و به تبع آن یزد بود تا به این ترتیب و در زمان نمایشگاه با ملاقات‌هایی که صورت می‌گیرد، گام هایی در جهت کسب بازار خارجی برای بخش خصوصی یزد و اجرای اقتصاد مقاومتی بردارد.

دبیر انجمن مدیران صنایع استان یزد افزود: در شرایطی که نام استاندار در برنامه‌های کمیسیون مشترک ثبت و در اختیار دیگران قرار گرفته بود، از سوی سفیر ایران در عمان اعلام می‌شود که سفارت فقط با حضور شخص استاندار یزد در عمان موافق است و از استانداری یزد می خواهد از آمدن بخش خصوصی به اتفاق وی خودداری شود که این موضوع باعث انصراف سفر استاندار به عمان شد.

وی با بیان اینکه این نمایشگاه محل عرضه توانایی‌های بخش خصوصی بود، گفت: جالب تر این است که سفارت ایران در عمان به مدیر مرکز تجاری ایران در عمان که به عنوان همکار نمایشگاه بین المللی در این نمایشگاه بود، ویزا نداد و وی هم که در این نمایشگاه شریک بود از سفر بازماند.

انتهای پیام/ع
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.