Skip to Content

پای درد و دل نانوایان و مردم اشکذر:


اگر چه افزایش 30 درصدی نان، برای دهک های بالا کوچک ترین اثری ندارد ولی برای مردمانی که در دهک های پایین روزگار می گذرانند، افزایش 50 تومانی نان لواش، می تواند اقتصاد خانواده را تکان دهد و محاسبات سرپرست خانواده را به هم بریزد.

به گزارش خبرنگار نسیم صادق، اگر چه افزایش 30 درصدی نان، برای دهک های بالا کوچک ترین اثری ندارد ولی برای مردمانی که در دهک های پایین روزگار می گذرانند، افزایش 50 تومانی نان لواش، می تواند اقتصاد خانواده را تکان دهد و محاسبات سرپرست خانواده را به هم بریزد.

 طبق مصوبه دولت، نان 30 درصد گران شده است. سخنگوی دولت می گوید که چون طی چند سال اخیر قیمت نان گران نشده بود، به نانوایی ها اجازه داده شد "تا 30 درصد" نان را گران کنند.

خبرنگار نسیم صادق امروز برای بررسی اثرات این تغییر قمیت در جمع نانوایان و مشتریانشان حاضر شد.

"حمید پور" یکی از نانوایان اشکذر درباره افزایش قیمت و اثرات آن گفت: با افزایش قیمت ها، کارخانه هم آرد خود را به همان میزان گران کرد و این افزایش قیمت هیچ توفیقی به حال نانوای بیچاره نداشته است.

وی با بیان اینکه مردم فکر می کنند که نانواها با این افزایش قیمت پولدارتر شده اند، گفت: این باور غلطی است و به قدری هزینه های جاری مانند آب و برق و گاز و همینطور مایه خمیر نان بالاست که این افزایش قیمت تنها درصدی از آن را جبران می کند.

وی یادآور شد: وزن چانه ها اندکی بیشتر شده و کیفیت نان هیچ فرقی نکرده است، در این گرانی فقط مردم متضرر می شوند.

حمید پور گفت: به جرات می توانم بگویم که دست مزدم در آخر روز، از یک کارگر افغانی کمتر است.

"دهقان" یکی دیگر از نانوایان اشکذر در پاسخ به این سوال که افزایش قیمت ها تاثیری در حقوق نانوا داشته است، گفت: البته این افزایش قیمت بی تاثیر نبوده و تا حدودی بر روی حقوق نانوا اثر مثبت گذاشته است.

وی گفت: وزن و کیفیت نان هیچ فرقی نکرده و اینکه مردم فکر می کنند که کیفیت نان به عمل نانوا بستگی دارد اشتباه است و این کیفیت مسقیما به آرد نان مربوط است.

میرزایی دیگر نانوای اشکذر در این باره گفت: به همان نسبت که نان گران شده، آرد هم گران شده و تنها از هر کیسه آرد 2 تا 3 هزار تومان عاید نانوا می شود.

وی با بیان اینکه زمانی نان را 250 تومان می فروختیم، گفت: الان همین نان را 375 تومان می فروشیم که با احتساب قیمت های جاری همان افزایش 30 درصدی را شاهد هستیم.

یکی از شهروندان اشکذری با دیدن خبرنگار نسیم صادق که در حال تهیه خبر بود، به سراغ او رفت و اینطور گفت: نمیدانم چرا دولت به فکر قشر ضعیف جامعه نیست و چرا نان را که قوت قالب مردم است گران کرده اند.

وی از خبرنگار ما خواست تا صدایش را به گوش مسئولین برسانیم و به آنان بگویم که چرا به فکر کسی مثل من که خانه نشین هستم و دو دختر جوانم باید با کار کردن خرج زندگی من و پدر پیرشان را تامین کنند، نیستند.

وی گفت: این افزایش قیمت نان برای ما که قشر ضعیف هستیم؛ قابل تحمل نیست.

غلامی یکی دیگر از نانوایان اشکذر با بیان اینکه قیمت هر کیسه آرد بین 10 تا 12 هزار تومان افزایش داشته است، گفت: کیفیت نان های لواش هیچ فرقی نکرده و تنها قیمت آن ها افزایش یافته است.

 

 
رای شما
میانگین (2 آرا)
The average rating is 5.0 stars out of 5.