Skip to Content

حسینیه سفید اشکذر میعادگاه عاشقان حسینی


حسینیه سفید اشکذر میعادگاه عاشقان حسینی است که در آن یکی از شور انگیزترین مراسمات عزاداری سید الشهدا و یاران با وفایش در دهه اول محرم برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار نسیم صادق، حسینیه سفید اشکذر میعاد گاه عاشقان حسینی است که در آن یکی از شور انگیزترین مراسمات عزاداری سید الشهدا و یاران با وفایش در دهه اول محرم برگزار می شود. حسینیه ای بزرگ و وسیع که آن را حسینیه یزد می نامند. این حسینیه در محله توده اشکذر واقع شده و بنا به نقل قول هایی ساخت آن توسط «حاج مهدی موسوی» انجام شده است.

حسینیه سفید اشکذر به خاطر بافت منحصر به فرد و مجرب بودن، بسیار شناخته شده است. حسینیه سفید اشکذر که در دوران قاجار ساخته شده و بنا بر نقل قول هایی گویا باغ اناری بوده است که صاحب آن در اثر خوابی که می بیند، آنرا وقف حسینیه می کرده و حسینیه را ایجاد می کند.

هرساله عزادارن بی شماری از سراسر استان یزد برای شرکت در مراسم ویژه روز عاشورا به این حسینه می آیند. اجرای تعزیه یکی از این ویژه برنامه ها است که در آن کل جریان کربلا توسط تعزیه خوان ها اجرا می شود. تعزیه شهادت علی اکبر (ع)، شهادت حضرت عباس (ع)، آتش زدن خیمه ها و اسارت اهل بیت امام حسین (ع) ازجمله تعزیه های اجرا شده در این روز است. دسته کفن پوشان از دیگر برنامه های این روز است که عده ای کفن پوش به عنوان نماد فداییان حضرت سید الشهدا به صورت زنجیره ای دست در دستان یکدیگر کرفته و با دست دیگر به سر و سینه می زنند.

پس از اجرای تعزیه هیئت های عزاداری اشکذر در قالب هیئت متحدین شهرستان وارد حسینیه شده و جمعیت زیادی به عزادرای می پردازند.  نخل نماد تابوت امام حسین (ع) است و مراسم نخل گردانی نیز بعد از ظهر عاشورا توسط خیل عطیم عزادران صورت می گیرد.

 

رای شما
میانگین (2 آرا)
The average rating is 4.5 stars out of 5.