Skip to Content

این شیطنت نامردی است/دفن شهدا درسطح شهرحرکتی باارزش است


دعوایی که بین مسؤولان شهر یزد بر محل دفن شهدا افتاده زیر پا گذاشتن همین ظرافت‌هاست که باعث می شود شأن شهدا نیز لگدمال شود ...

به گزارش نسیم صادق، چندی پیش مسؤولان شهری یزد، برای دفن شهدای گمنام در یکی از میادین این شهر دچار اختلافاتی شدند که این اختلافات سرانجام با دفن این شهدا در میدان امیرچخماق یزد به پایان رسید؛ اما ماجرا از این قرار بود که  طبق قرار قبلی مقرر شد تا هشت شهید گمنام از امام زاده جعفر این شهرستان به سمت میدان امیر چخماق تشییع  و سپس در مرکز این میدان به خاک سپرده شوند اما با کارشکنی هایی که توسط مسؤولان شهری صورت گرفت این امر منتفی و با بهانه هایی چون عدم امکان ساخت بنای شهدا، هتک حرمت شهدا توسط  کودکانی که در آن مکان بازی می‌کنند و همچنین قوانین و مقررات حاکم بر محوطه بناهای ثبت شده میراث فرهنگی در راستای ثبت‎‎جهانی این بناها نهایتا پییکر پاک شهدا در ضلع شرقی این میدان به خاک سپرده شد.
استفاده سیاسی از نام شهدا نامردی است/ پست و مقام‌های امروز ما به برکت خون همین شهداست
 
به همین بهانه، محمدمهدی تندگویان عضو اصلاح طلب شواری شهر تهران دیروز مصاحبه‌ای با یکی از روزنامه ها داشت که علاوه بر اینکه تیتر یک این جریده بوده است با مخالفت‌های این فرزند شهید با دفن شهدا در مکانی جز بهشت زهرا همراه و وی این اقدام را بازی سیاسی مسؤولان دانسته است.

تندگویان در پاسخ به سؤال خبرنگار این روزنامه مبنی بر اینکه گروهی معتقدند مبحث مربوط به دفن شهدای گمنام در یزد و موضوعاتی که از سوی طرفین موافق و مخالف مطرح شد، نوعی بی احترامی به مقام شهدا بود، به عنوان فرزند شهید تندگویان آیا اتفاقات یزد را می پسندید؛ گفت: فتح باب این موضوع که شهدا در مکان‌های مختلف دفن شوند را نمی دانم چیست، چراکه محل دفن شهدا مشخص بوده و اینکه بیاییم در جاهای مختلف مثل مسجد، دانشگاه، حوزه، سینما و ... پیکر شهدا را دفن کنیم، نمی دانم از کجا آمده است؟   

وی افزود: معتقدم سهل انگاری و بی‌تدبیری مدیریتی بود. من شخصاً تاثیر شهید تندگویان را در پيكر مطهرش نمی بینم چرا که این اثر وضعی و روحانی که شهید دارد و اینکه چه چیزهایی مد نظرشان بود. واقعا شهدا چه هدفی داشتند و راهشان چه بود و الان چگونه در مملکت اجرا می شود. حالا پيكر مطهر شهید هرجا باشد فرقی نمی کند... ولی یک چیز را هم قبول دارم که انسان های مقدس حتی پيكر مطهرشان هم می تواند اثر وضعی داشته باشد. مزار، مقبره و حالت آرام بخشی آنها وجود داشته  و کسی هم منکر نیست ولی باز جایگاه خود را داشته و این طور نبوده هرجا دلمان خواسته مثلا در امامزاده دفن شود. در اینجا می خواهم موضوعی را مطرح کنم و آنکه مگر مجتهدها، آدم های بزرگی نیستند؟ چرا کسی پیشنهاد نمی دهد که پيكر مطهرشان در جایی مثلا وسط بازار تهران دفن شود ولی برای شهدا این پیشنهاد می شود؟ چون افراد مجتهد بیت دارند، عقبه دارند و ... که اگر دیدگاه اینگونه باشد یعنی شهدا بی صاحب هستند و این کار را می کنند و جای تأسف است!فرزند شهید کاوه: شیطنت برای ورود شهدا به بازی‌های سیاسی نامردی است

استفاده سیاسی از نام شهدا نامردی است/ پست و مقام‌های امروز ما به برکت خون همین شهداستدر پی انتشار این مصاحبه برخی از فرزندان شهدا نسبت به این اظهار نظر واکنش نشان دادند و از اینکه این قبیل اظهارات با عنوان مواضع فرزندان شهدا در رسانه‌ها منتشر شود، انتقاد کردند.

خانم "زهرا کاوه" فرزند سردار شهید "محمود کاوه" فرمانده لشکر ویژه شهدا، در گفتگو با مشرق ضمن مخالفت با اظهارت محمدمهدی تندگویان گفت: یاد و خاطره شهدا  باید زنده بماند و دفن پیکر مطهر شهدای گمنام در میادین شهر، حسینیه ها و دانشگاه‌ها هم اقدامی در این جهت است.

وی ادامه داد: باید حواس‌مان باشد که کسانی برای این مملکت خون داده اند و حال که ما در فلان پست و مقام ایستاده ایم به برکت خون همان شهدا است. اینکه یک سری بخواهند با شیطنت از این موضوع بهره سیاسی ببرند و مسائل مربوط به شهدا را وارد بازی های سیاسی خود کنند نوعی نامردی و اجحاف است. 

زهرا کاوه خاطر نشان کرد: امروزه با نسلی مواجه هستیم که هیچ نوع شناختی نسبت به شهدا ندارند و شهید را درک نکرده اند. فرزندان ما شناختشان تنها از راه همین یادمانها و یادبودهایی است که از شهدا بر جای مانده است، شاید این بابی باشد برای اینکه نسل جدید دنبال اهداف و دلیل اینکه شهدا برای چه چیزی جنگیدند بروند و راهشان را از این طریق پیدا کنند.


فرزند سردار شهید عاصمی: دفن شهدا در مکان‌های عمومی حرکتی باارزش در گرامیداشت آنهاست
 

استفاده سیاسی از نام شهدا نامردی است/ پست و مقام‌های امروز ما به برکت خون همین شهداست"محمدرسول عاصمی" فرزند شهید "علیرضا عاصمی" فرمانده تخریب قرارگاه‌های خاتم‌الانبیاء(ص)، کربلا و نجف، نیز در واکنش به مصاحبه دیروز تندگویان با یک روزنامه اصلاح‌طلب، در گفتگو با مشرق گفت: دفن شهدا در مکان‌های مختلف مثل دانشگاه‌ها و ... معنویت خاصی به همراه خواهد داشت و قطعاً بی تاثیر نخواهد بود. 

وی افزود: دفن شهدا در مکان‌های عمومی از جمله مکان‌های فرهنگی- تفریحی مانند بوستان نهج البلاغه و تپه های اطراف تهران حرکت با ارزشی است و نمی‌توان گفت این موضوع باعث زیر پا گذاشتن شأن شهداست بلکه نوعی گرامیداشت مقام آنها خواهد بود.

وی افزود: حال دعوایی که بین مسؤولان شهر یزد بر محل دفن شهدا افتاده زیر پا گذاشتن همین ظرافت‌هاست که باعث می شود شأن شهدا نیز لگدمال شود.


بازخورد مثبت دفن شهدا در مراکز عمومی شهرها

همچنین یکی دیگر از فرزندان شهدا نیز با انتشار یک نامه در گروه ویژه شهدا در یکی از شبکه‌های اجتماعی خطاب به این عضو شورای اسلامی شهر تهران نوشت: 

اگر بخواهیم به تبار شناسی دفن شهدا در مراکز و مکانهای عمومی بپردازیم خواهیم دید که بیش از هر چیز این امر در ابتدای کار الگو برداری از خیلی از کشورهایی بوده که شهدای گمنام خود را در میادین و معابر مهم دفن کرده اند. پس خیلی بی مورد است که تبار این ماجرا را تغییر دهیم به سلیقه های یک جریان سیاسی. 

از طرفی بعد از دفن شهدای گمنام در مراکز مهم شهر بازخورد خوبی مشاهده شد. بنده بارها دیده ام که دخترها و پسرهایی که خیلی شاید ظاهرشان نیز با سبک زندگی دینی سازگار نبوده به این مزارها مشرف می‌شوند و ذخیره معنوی حاصل می‌کنند. تمام این تجربیات باعث استمرار این روند شده است. تقلیل یک عزم اجتماعی به سلیقه خاص یک جریان سیاسی بدون شک توهین به مردم است.

در نهایت به دوست عزیزم جناب تندگویان عزیز توصیه ای می کنم: برادر! عزیز فرزندان و خانواده شهدا یک ابرجریان اجتماعی سیاسی و فرهنگی را شامل می شوند که در هیچ جریان سیاسی خاصی نمی گنجند. نقش ما حفاظت از کلیت انقلاب و ارزشهای آن است و تقلیل نقش ما در یک جریان سیاسی یک اشتباه استراتژیک است. 

روتیتر روزنامه را دوباره بخوانید ننوشته مهدی تندگویان نوشته است "فرزند شهید تندگویان"؛ این به معنی این است که شما را با هویت پدر شهیدتان معرفی می کنند. پس مواظب باشیم که زبان شهیدمان باشیم.

به سؤالات مصاحبه‌گر دقیق شوید دقیقا می خواهند شما را به سمت جواب‌های مشخص و مورد نظر آنها بکشانند و این محتوا از زبان شما که سمبل خانواده‌های شهدا هستید به نام دیدگاه همه خانواده‌های شهدا معرفی کنند.

برادر عزیز! آنکه از شهدا سوءاستفاده کرده کسی است که با اهداف سیاسی و جناحی و با هدف تخریب جریانهای مردمی و فرهنگی با شما مصاحبه کرده و محتوای مصاحبه شان را تیتر یکِ روزنامه‌شان می کنند.

انتهای پیام/عرای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.